Koberce

Předností koberců je pocit z příjemné chůze po měkkém povrchu, tepelná a zvuková izolace a také velká barevnost a rozmanitost. Dá se říct, že koberec je doplněk místnosti.
Vyrábí se v mnoha druzích: bytové, objektové, kusové, běhouny, vpichované, čtvercové, hotelové, zátěžové, vlněné, tištěné, sysalové, kokosové a také papírové.
Rozlišují se podle technologie výroby, použitého materiálu a povrchové úpravy vlákna.
Koberce se vyrábějí – všíváním, vpichováním, tkaním.
Materiál - vlna, polopropylen, polyamid a směsi těchto materiálů.
Šíře – obvyklá je 200, 300, 366, 400, 500 cm. A kobercové čtverce 50 x 50 cm

Koberce udrží až o 12 % více tepla, než dřevěné podlahy. Udržují se podle potřeby vysáváním, ale odborné vyčištění se doporučuje asi tak 1 krát za rok. Vyměnit starý za nový je vhodné přibližně jednou za 10 let.

 

Přírodní koberce

Jsou z přírodního vlákna a mají přirozený vzhled. Tlumí zvuk a nepřitahují prach a špínu.

  • Sisal – vyrábí se z obřích listů agávy sisana
  • Papír – materiál je vyrobený z celulózy a vyznačuje se vysokou odolností
  • Kokos – oproti sisalu je pevnější a hrubší, je vyroben ze slupky kokosových ořechů.

Mezi další přírodní materiály patří abaka, konopí, len, juta, hedvábí, kůže, banánovník, mořské řasy.

RADY: přírodní materiál se hodí k jakémukoliv nábytku. Na čištění se nesmí používat kartáče a vadí jim čištění mokrou cestou. Nesnáší přímé slunce. Rozhodně nepatří do vlhkých místností, kde by vlhkost způsobila nerovnost jejich povrchu.

 

Vlněné koberce

Vlna je přepychový a přitom přirozený materiál, který nestárne. Koberec z vlny pohlcuje prach, tlumí hluk, zlepšuje akustiku. Je také nehořlavý – pouze se seškvaří. Vlněných koberců je veliký výběr. Ručně tkané jsou většinou z Nepálu, Indie a Maroka. Tyto koberce jsou náročnější na údržbu, ale při správné péči vydrží mnoho let. Jejich životnost je až 50 let. Nový vlněný koberec však pouští vlas, ale na kvalitě tím neztrácí. Není vhodný pro alergiky.

Technika výroby může být buď trvanlivá smyčková, nebo s řezaným vlasem a pak kombinace střihu a smyčky.

RADY: stlačená místa navlhčíme rozprašovačem a vykartáčujeme proti vlasu.
Povytažený vlas se zastřihne ve výšce koberce, nesmí se vytahovat.
Skvrny od polití se musí co nejdříve odsát, omýt čistou vodou a pak vysušit třeba houbou.
Krev odstraníme mýdlovou vodou. Med, marmeláda a čokoláda se dá odstranit směsí vaječného žloutku a glycerinu. Na skvrny od vína a piva zabírá směs vody a lihu. Vosku z koberce se zbavíme tak, že jej přežehlujeme přes savý papír (piják ze školního sešitu) a to tak dlouho, dokud vosk nezmizí.
Když je vlněný koberec nový, doporučuje se několik měsíců nevysávat, ale pouze tzv. zašlapovat.

 

Syntetické koberce

Syntetické koberce jsou vhodné pro alergiky, protože jsou odolné proti roztočům. Tyto koberce jsou měkké na dotyk, mají atraktivní vzory, ale vlákno není moc flexibilní a často zůstávají vytlačené stopy. Koberce z dutých vláken tlumí zvuk a vlákna se po sešlápnutí vrací do původního stavu. Koberce z polyakrylu a polypropylenu jsou cenově dostupné, ale rychle se opotřebují. Nylonové koberce jsou pružné a velmi odolné špíně.

Doporučuje se kombinace 80 % vlny a 20 % polyamidu. Koberce v tomto složení mají výborné vlastnosti, větší odolnost a snadnou údržbu.
RADY: je možné použít ruční i strojové čištění. Mokré skvrny je nutné co nejdříve vysušit, odsát vodu třeba houbičkou, nebo utěrkou. Špinavé místo se čistí od kraje ke středu skvrny. Místo, které jste čistili omyjte čistou vodou. Kdyby v místě zůstal zbytek čistícího roztoku, koberec by se dříve zašpinil

Údržba koberců

  • Suchou cestou – používá se prášek, který se nasype na koberec a on na sebe naváže mikroskopické částečky. Nechá se chvíli působit (dle návodu) a pak vysaje. Vhodné pro koberce, které jsou všívané a koberce tkané s nižší výškou vlasu.
  • Mokrou cestou – používají se speciální prostředky na čištění koberců (řídíme se dle návodu). Naneseme a odstraníme nečistotu vlhkým hadrem. Je možno použít mýdlové vody ( 1 hrnek pracího prostředku a 15 hrnků vlažné vody). Nesmíme po něm chodit, dokud nevyschne.
  • Strojové čištění – je vhodné pro velmi špinavé koberce. Koberce jsou propírány roztokem speciálního saponátu a špína je odváděna pryč z koberce. Rychlejší schnutí než u ručního čištění.

Zdroj: cs.wikipedia.org